Geografia Slovenska: Krajina hôr, nížin a krásnych panorám

Geografia Slovenska: Krajina hôr, nížin a krásnych panorám

Geografia Slovenska: Krajina hôr, nížin a krásnych panorám

Posted by on


Slovensko, ležiace medzi zemepisnými šírkami 47° a 50° severne a dĺžkami 16° a 23° východne, je krajinou charakterizovanou rôznorodým reliéfom. Väčšina krajiny je hornatá, pričom Karpatské pohoria zasahujú do väčšiny severnej polovice. Medzi najvýznamnejšie horské oblasti patrí Tatranská oblasť, ktorá zahŕňa Vysoké Tatry, Západné Tatry a Belianske Tatry. Tatranská oblasť je domovom 29 vrcholov vyšších ako 2 500 metrov nad morom, vrátane najvyššieho bodu Slovenska – Gerlachovského štítu (2 655 metrov), a symbolickej hory Kriváňa.

Na západe krajiny sa nachádzajú Západné Tatry s vrcholom Bystrá, ktorý dosahuje výšku 2 248 metrov, a na východe sú menšie Belianske Tatry. Oddelené od hlavnej časti Tatier dolinou rieky Váh sú Nízke Tatry s najvyšším vrcholom Ďumbier (2 043 metrov). Tatranský pohorie je významným symbolom Slovenska a je zobrazené na jeho štátnom znaku.

Okrem hôr má Slovensko aj rozsiahle nížiny, najväčšou je Dunajská nížina na juhozápade, nasledovaná Východoslovenskou nížinou na juhovýchode. Krajina je pokrytá lesmi na 41% svojej rozlohy, čo prispieva k jej prirodzenej kráse a biodiverzite.